Naplánujte si projekt
Před mnoha a mnoha lety jsem začal místo hraní her programovat v Turbo Pascalu. Když jsem do problematiky trochu více pronikl, dospěl jsem k názoru, že budoucnost je v jazyce C a pokusil jsem se jej několikrát ovládnout – a pokaždé jsem to vzdal. O pár let později jsme s Tomášem vytvořili náš první internetový projekt a během krátké doby se ukázalo, že bude třeba jej přepsat do něčeho velmi rychlého, abychom mohli zůstat na stávajícím hostingu. Za dva týdny jsem pronikl do dříve nezdolného „Céčka“ natolik, že jsem v něm vytvořil backend služby v podobě, ve které fungoval bez větších problémů několik následujících let.
Co má tento programátorský příběh společného s fotografováním? Poměrně mnoho – je totiž o motivaci a zacílení, tedy věcech, které potřebujete i k tomu, abyste se posunuli dál ve svých fotografických schopnostech. Dokud jsem nebyl okolnostmi donucen, nebyl jsem schopen překonat vstupní bariéru – bylo zkrátka pohodlnější to nechat být a toto rozhodnutí nemělo žádné nepříjemné důsledky.
Většina z nás fotografuje pro radost, takže nad sebou nemáme bič komerčních zakázek a slíbených termínů. Toho je dobré si vážit, ale na druhou stranu nám to ubírá na motivaci se někam posouvat. Proto doporučuji každému fotografovi, aby si naplánoval projekt, kterému se bude věnovat. Možností jsou spousty – můžete pravidelně dokumentovat určitou lokalitu, fotit jednu fotografii na vybrané téma každý den, vytvořit portréty celé své rodiny, dohodnout se na focení s místním divadelním spolkem, zachytit všechny hmyzí druhy u vás na zahradě a podobně. Záleží jen na žánru a fantazii. Hodně pomůže, pokud váš projekt bude obsahovat také nějaký závazek. Slibte si třeba, že z fotek za určitý čas vznikne kalendář nebo kniha, za kterou se nebudete muset stydět. Pro někoho je motivující, když svůj projekt průběžně ukazuje dalším lidem – podvědomě pak nechce vzdát, co slíbil veřejně.
Většina z nás se bez konkrétního cíle příliš nepohne z místa. Vymyslete si ten svůj tak, aby byl dosažitelný, ale ne úplně snadný, a nastavte si určitá pravidla, která budete při jeho plnění dodržovat. A samozřejmě si přitom nezapomínejte focení užívat :)
Dobré světlo a hezké počtení!
Fotograf týdne: Irina Dzhul
Většinu portrétů ukrajinské fotografky Iriny Dzhul spojuje měkké světlo, tlumené barvy, ženskost a poetika příběhů, které vyprávějí. Tyto atributy najdeme téměř v každé její fotografii, ať už se jedná o víceméně přirozené snímky nebo naopak výrazné stylizace dotvořené v postprodukci. Zdá se, že Irina Dzhul nejčastěji čerpá inspiraci z přírody, pohádek a historie. Za zmínku určitě stojí časté využívání poměrně náročných kostýmů, které svědčí o velkém nadšení pro detail a dotaženost nápadů.
Články a zajímavosti
Využití světla ve směru pohledu (portrét, svícení)
500px.com
Existují desítky způsobů, jak nasvítit portrét a o žádném nejde říct, že je jediný a nejlepší – záleží vždy na tom, jakou náladu chcete vyjádřit. Jednou z možností je využít světlo dopadající ve směru pohledu fotografovaného, což je možná trochu méně využívaný postup, ale o to zajímavější může produkovat výsledky. Výběr serveru 500px ukazuje až překvapivou různorodost, jíž touto technikou jednotliví tvůrci dosahují (anglicky, doba čtení 1 minuta + fotografie).
8 kutilských tipů pro focení chytrým telefonem (praxe)
youtube.com
Jak jsem už několikrát napsal, na fotografování telefonem není nic špatného, a pokud znáte jeho limity, můžete tvořit výjimečné a zajímavé fotografie. Třeba vám k tomu pomohou i nápady z nového videa zveřejněného v rámci projektu COOPH (3 minuty). Nepochybně zajímavou myšlenkou je využít balón plněný heliem pro leteckou fotografii, ale najdou se tu i umírněnější tipy, jako například využití slunečních brýlí coby filtru nebo zamčení expozice pro high key portréty.
Svatební fotografie s objektivem Mitakon 50/0,95 (svatební fotografie, technika)
diyphotography.net
Will Chao je svatební fotograf se silnou náklonností k objektivům s co největší světelností a fotografiím s malou hloubkou ostrosti. Proto si pořídil jeden z nejsvětelnějších dostupných objektivů – Mitakon 50 mm se světelností 0,95 – a jal se jej testovat. Své zkušenosti sepsal v článku (anglicky, doba čtení 3 minuty), který stojí za přečtení už proto, že Will se věnuje obecně technice focení s extrémně malou hloubkou ostrosti, kterou využijete i s jinými objektivy, a v neposlední řadě doplňuje text povedenými fotografiemi, které vás mohou inspirovat samy o sobě.
Pala Teth – malba světlem (svícení)
cooph.com
Malování světlem neboli light painting je technika oblíbená a rozšířená. Bohužel, valná většina pokusů se omezuje na nějaké to základní máchání svítilnou nebo prskavkou, které snad zaujme napoprvé, ale po desáté, sté a tisící už jenom nudí. Naštěstí se najdou lidé, kteří se světlem pracují sofistikovaněji a tvoří mnohem zajímavější fotografie. Jedním z nich je Pala Teth, zástupce Light Painting World Alliance, který na serveru COOPH představuje svá díla. A je se opravdu na co dívat. Pro jistotu doplním, že vše, co na fotografiích vidíte, vzniká ve fotoaparátu, nikoliv retuší v postprodukci.
Richard Bernabe – Spirit of Africa (wildlife, e-kniha)
earthandlight.biz
Fotograf Richard Bernabe zveřejnil na webu další ze svých fotografických e-knih s názvem Spirit of Africa. Richard je wildlife fotograf, což společně s názvem knihy dohromady poskytuje poměrně jasné vodítko k tomu, co v knize najdete. Jsou to samozřejmě snímky zvířat a přírody různých zemí Afriky, a některé z nich jsou dle mého názoru opravdu podařené. Jelikož je kniha dostupná zdarma (po registraci), doporučuji jí všem příznivcům tohoto žánru.