Nový rok, nové projekty
Nový rok je nejen dobrou příležitostí k bilancování, kterému se věnoval první letošní newsletter, ale také k novým předsevzetím a závazkům. Jelikož pokud nějakému takovému plánu dáte název „novoroční předsevzetí“, je naprosto jasné, že je dopředu odsouzen k zániku, ale pokud jej o pár týdnů odložíte, možná to s ním dopadne lépe :) Proto se dnes s vhodným odstupem vracím k výzvám, které si můžete naplánovat. Na internetu jich najdete spoustu – třeba těch, které počítají s jednou fotografií týdně na různá témata:
- 52 projektů: fotografický nápad na každý týden (anglicky)
- 52týdenní fotografická výzva (anglicky)
- Fotografické experimenty – 52 projektů pro lepší (digitální) fotografie (kniha v češtině)
Jste-li větší drsňáci, můžete se vrhnout do výrazně náročnějšího projektu 365 – tedy vytvoření jedné (smysluplné) fotografie denně. Moje rada v takovém případě zní: zvolte si téma, které nevyžaduje složitou logistiku, a držte se jej zuby nehty, jinak se hodně brzy přistihnete, jak ve 23:45 dumáte, co ten den vyfotit (a skončíte nejspíš u focení hloupostí). Ukázkou rozumné volby zaměření takto náročného projektu jsou třeba mraky Kellyho DeLaye. Projekt 365 je dobré brát jako výukový a netrápit se, pokud každá fotografie není ideální – cílem by nicméně mělo být postupné sebezlepšování, k čemuž je zase vhodné pevné téma.
Zdaleka ne každému bude vyhovovat „dobrovolná sebešikana“ v podobě pevného časového rámce zmíněných projektů. Zajímavé může být ale i opakované focení proměn nějakého místa v čase. Kevin Day například fotografoval 5 let jeden strom.
O podobných projektech samozřejmě nepíšu tak docela náhodou – sám jsem si naordinoval každodenní portrétování našich dětí. Jednak proto, že jsem je doposud fotograficky trochu zanedbával, druhak proto, že by z toho mohla být zajímavá kronika – časem i pro ně – a v neposlední řadě bych se určitě také rád zlepšil v reportážním portrétu. A co vás vycvičí lépe, než děti neustávající v pohybu? Tak mi držte palce :)
A co když vás podobné hrátky neberou? Tak zkrátka foťte podle sebe – vždyť focení má být především zábava :)
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Móda na ulicích (módní fotografie, street fotografie)
Fotograf Scott Schuman kombinuje zajímavým způsobem dva žánry – módní a street fotografii. Vyhledává na ulicích lidi, jejichž oblékání a styl jej zaujme, a pak je s nimi vytváří aranžované snímky přímo v místech, kde je potkal. Výsledkem je řada zajímavých fotografií z celého světa. Schumanovu práci představuje krátké video PBS NewsHour a pokud vás jeho práce zaujme, můžete se ponořit do blogu The Sartorialist, který vytváří již slušnou řádku let, a nebo si koupit některou z jeho knih.
Surreálné světy Charlieho Davoliho (digitální manipulace)
Charlie Davoli je tvůrce, který si nevystačí se skutečným světem a pro kterého je záběr reality jen polotovarem nebo ještě lépe řečeno surovinou, z níž je třeba teprve „uvařit“ konečný snímek. „Fotografie“ jím digitálně stvořených surreálných světů a situací jsou každopádně velmi zajímavé, nápadité a inspirativní. Za technologickou perličkou lze považovat, že Davoli tvoří své obrazy pouze s pomocí iPhonu. Z určitého pohledu je to možná spíš masochismus, ale na druhou stranu, představa, že celé své tvůrčí prostředí máte vždy sebou v kapse má něco do sebe :)
Symetrie coby hlavní motiv fotografie (inspirace, kompozice)
Symetrie je jeden z možných přístupů ke kompozici ve fotografii. Instagramový účet SymetricalMonsters zveřejňuje snímky, které na ní v maximální míře staví při zachycování architektury a musím říct, že se často jedná opravdu o skvělá díla, která zaujmou mimo jiné i tím, jak různorodě lze téma pojmout. Mostů a kolejí, které symetrii nabízejí jaksi přirozeně, je zde samozřejmě nepočítaně (a občas se objeví i symetrie vytvořená uměle při zpracování), ale to nijak zvlášť nevadí. Projekt je rovněž zajímavý tím, že agreguje práce různých fotografů – nejenom několika vyvolených, ale v podstatě kohokoliv. Chcete-li se zapojit, stačí zveřejnit svůj symetrický snímek na Instagramu s hashtagem #SymmetricalMonsters, a pak jen počkat, jestli padne editorům do oka.
Benjamin Von Wong – Pastýřka žraloků (podvodní fotografie, příroda)
Fotograf Benjamin Von Wong se znovu ponořil pod hladinu, aby vytvořil snímky, které na první pohled vypadají jako digitální kompozice, ale nejsou jimi. Podvodní fotografie z projektu Shark shepherd zachycují krásnou dámu v roli pastýřky žraloků a jsou nejen působivé, ale vznikly navíc s ušlechtilou myšlenkou – jejich cílem je totiž upozornit na masové vybíjení, kterému jsou žraloci vystaveni kvůli svým ploutvím. Jde přitom o lov mimořádně krutý, kdy jsou jim ploutve odříznuty zaživa a zmrzačení žraloci jsou pak vhozeni zpět do oceánu, kde neschopni pohybu umírají.
Masashi Wakui – noční ulice Tokia (street fotografie)
Po kratší pauze tu máme dalšího fotografa, kterého to táhne do ulic měst, respektive jednoho města – Tokia. A opět se potvrzuje, že stejný žánr může mít tisíce podob. Snímky Masashiho Wakuie z tokijských ulic a uliček mají díky výrazné postprodukci směrem k filmové stylizaci velmi zajímavou a neobvyklou atmosféru. S ohledem na to, že se jedná o noční fotografie, může být pro někoho překvapivá informace, že Wakui používá převážně pokročilé kompaktní fotoaparáty jako Sony RX100 III, což jen potvrzuje, jak povedené přístroje to jsou, i co zvládnou v povolaných rukou.
Krátce
Hvězdné války jsou všude, tak proč ne i ve fotografii – třeba ve speciálním zpracování Da Vinciho Poslední večeře ・ Vogue radí, že na svatbě mohou profesionálního fotografa nahradit hosté s chytrými telefony. Ukázka, že to možná není nejlepší nápad, na sebe nemohla nechat dlouho čekat ・ Dá se ještě dnes fotit a filmovat objektivem z roku 1880? Dá – a obstojí i proti dnešním sklům… ・ Do konce ledna můžete u Topaz Labs zakoupit plugin Texture Effects se slevou 20 dolarů, použijete-li kupon EASYTEXTURE
・ A po čase tu zase máme 8 rad pro začínající fotografy, ať už fotí čímkoliv