KurzyŽivě – zajímavá příležitost k fotografickému vzdělávání
Možností, jak se vzdělávat na internetu existuje celá řada, ale internetová televize KurzyŽivě, která se zaměřuje především na fotografické kurzy, má několik výhod. Rozhodně potěší fakt, že se jedná o kurzy v češtině, protože nabídka v naší mateřštině není ve srovnání s anglicky mluvícím světem zase až tak bohatá. Druhou nepopiratelnou výhodou je, že vysílání přímého přenosu z kurzu je vždy zdarma – zaplatit musíte teprve tehdy, pokud chcete zpřístupnit videa z archivu. V den vysílání je cena příznivých 490 Kč, starší kurzy pak přijdou na 990 Kč. V obou případech získáte doživotní přístup k zakoupenému videu a navíc také bonusovou část, kterou přímý přenos neobsahuje.
Sám jsem měl příležitost seznámit se s obsahem několika kurzů a musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Projekt mě zaujal natolik, že jsem se rozhodl vyzkoušet i roli jeho lektora a v současné době připravuji kurz základů Capture One, který se bude pravděpodobně vysílat v průběhu března.
Program přímých přenosů a seznam starších kurzů najdete i na Lepších fotkách. Pro pořádek je třeba uvést, že jsem se zapojil i do provizního systému a koupí kurzu tak přispějete na provoz tohoto newsletteru. Učinil jsem tak po zralé úvaze, když jsem dospěl k názoru, že se jedná o zajímavý obsah, který může být pro vás, čtenáře a odběratele, zajímavý. Věřím, že i vás projekt KurzyŽivě zaujme.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
K focení profesionálních portrétů nepotřebujete studio (portrét, inspirace)
Fotograf Nick Fancher se naším newsletterem už jednou mihl, když ukazoval, jak záměrně využít ostré světlo blesku. Dnes je tu znovu, aby vám ukázal, že k nafocení profesionálních portrétů nepotřebujete vybavené studio – důležité je využít na maximum to, co už máte. Článek je prošpikovaný hotovými fotografiemi, které vždy doplňují snímky z focení. Díky tomu uvidíte, že k dosažení působivých výsledků často stačí opravdu málo. Pokud vás Fancherova práce zaujme, můžete si koupit jeho knihu Studio Anywhere, která se problematice focení s minimálním vybavením věnuje do hloubky (pouze v angličtině).
Fotografování elementů s Leicou X-U (inspirace)
Leica nedávno oznámila odolný fotoaparát X-U, který inspiroval fotografa Lea Rosase k nafocení série elementů. Ty jsou sice původně čtyři (země, vzduch, voda, oheň), ale Leo to pojal trochu volněji, takže v jeho podání jde o prach, led, oheň, vodu, vítr, bubliny, jiskry a jako bonus podvodní portrét, ale i tak jde o docela zajímavé video, které vás dlouho nezdrží, ale možná inspiruje. Mimochodem, odolný fotoaparát je v takovém případě sice výhodou, ale Leicu si určitě kvůli tomu kupovat nemusíte – zvlášť, když zhruba v polovině videa uvidíte, jak Leovi při focení ohně začala trochu hořet :)
Někdy se stačí podívat vzhůru (inspirace)
Nedávno jsem se zúčastnil jednoho krátkého workshopu na téma focení architektury a zaujalo mě, jak často zafunguje, když přijdete k budově blíž a namíříte fotoaparát nahoru. Na stejné téma vyšel nedávno článek na 500px doplněný samozřejmě o ukázkové fotografie. Sice mi připadá, že většina ukázek „trpí“ skoro stejnou postprodukcí, ačkoliv jsou od různých autorů, ale jako zdroj inspirace k tomu, dívat se na věci z trochu jiného úhlu, poslouží výborně.
Plánování cestovatelské fotografie (cestovatelská fotografie)
Debata, kterou fotograf Viktor Elizarov zaslechl v jednom fotografickém podcastu, jej vyprovokovala k napsání článku o plánování cest za fotografií pro začátečníky. V debatě totiž padla otázka, jak začít s cestovatelskou fotografií a odpovědi se prý smrskly na výběr lokality, a to navíc způsobem, který Viktor shledal poměrně neuspokojivým. Ve svém článku nabízí podstatně pozvolnější přístup než skýtala například rada „jeďte třeba do jižní Asie“. Doporučuje začít výlety do blízkého okolí a teprve pak si postupně navyšovat své cíle. Jakkoliv se to může nadšencům zdát jako značně pomalý postup, podle autora vám ve skutečnosti ušetří čas i peníze – a já osobně mám tendenci s ním souhlasit.
Krátce
Historie fotografie v pěti minutách – vsadím se, že vás překvapí, jak staré jsou některé postupy ・ Trpělivost – jedna z hlavních ingrediencí většiny skvělých fotografií ・ Ruce místo přechodového filtru? Proč ne – ostatně, o něčem podobném jsem psal na Paladixu už před pár lety ・ Fotografie tance jsou v Lepších fotkách zastoupeny poměrně pravidelně. Fotograf Albert Ayzenberg k tomuto tématu sdílí své rady pro začátečníky ・ TED talk fotografa Vincenta Laforeta k jeho projektu leteckých snímků měst Air ・ Téměř dvouhodinová přednáška fotografa Jerryho Ghionise na téma využití libovolných světelných podmínek