184. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme vodící linie jako prvky kompozice, článek o focení zvířat širokoúhlým objektivem, Los Angeles v pastelových barvách, zajímavou techniku uhlotisku a mnoho dalšího.

Mou práci můžete sledovat na Instagramu, Facebooku nebo webu. Nabízím individuální fotografické kurzy nebo e-knihy o nástrojích pro úpravu fotografií. Na nejbližší dobu chystám kurz Capture One ve FotoŠkoda, který proběhne 21. 10. – samozřejmě pokud to epidemiologická opatření dovolí.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Kompozice s pomocí vodících linií

Kompoziční pravidlo vodících linií se v Lepších fotkách objevilo nejednou, takže pro pravidelné čtenáře jistě nebude žádnou novinkou, ale příklady, které sesbírali pro svůj článek editoři blogu na SmugMugu stojí za shlédnutí. Povětšinou se vyhýbají těm nejtypičtějším příkladům (no dobře, lanový most je docela klišé) a ukazují i trochu méně obvyklé využití vodících linií. Malinko mi tu chybí ještě nějaká ukázka v krajině, kde linie často vznikají z uspořádání organických prvků a nejsou tak na zřejmé, jako třeba na budovách a cestách, ale jinak je to určitě povedený soubor a samozřejmě i užitečné rady uvedené textu.


Na zvířata se širokáčem

Petr Bambousek se na svém blogu velmi podrobně rozepsal o fotografování zvířat širokoúhlými objektivy. V poslední době je to přístup, který se dostává do popředí zájmu řady fotografů, takže inspirace lze najít třeba na Instagramu dost a dost, ale často jde o tvorbu zaměřenou relativně úzce jedním směrem. Petr to ovšem pojal zeširoka (jak ostatně u tohoto tématu také jinak :), takže si u něj můžete nejen přečíst (a prohlédnout), jaké typy fotografií takto mohou vzniknout a s jakou technikou je lze fotit, ale také jaké těžkosti vás přitom čekají třeba s ostřením, světlem či atraktivitou prostředí. Veskrze zajímavý článek pro většinu fotografů zvířat.


Los Angeles v pastelových barvách

„Město andělů“ můžeme vnímat všelijak – například jako blyštivý domov Hollywoodu a jeho celebrit – ale fotograf George Byrne nám jej představuje poměrně odlišně. Poté, co se sem přestěhoval z Austrálie, pět let hledal a fotil grafické snímky plné tvarů a pastelových barev, které mně osobně evokují spíše jiná místa nebo přinejmenším jinou atmosféru, než bychom čekali. Každopádně ať už si takto LA představujete či nikoliv, jedná se skvělou sérii, která rozhodně stojí za shlédnutí a prostudování.


Krása uhlotiskové zvětšeniny (video)

Parádní video Calvina Griera ukazuje detailní postup vytvoření fotografie historickou technikou uhlotisku. Jedná se o metodu přenosu pigmenty zbarvené želatiny a Grier jej využívá k vytvoření plnobarevného tisku pomocí deseti negativů a vrstev z pigmentů získaných z přírodních materiálů, jako je prach a nerosty. Výsledkem je zvětšenina s velmi jemnými detaily bez zrn či rastru, málo náchylná ke změně barev vlivem osvětlení a údajně také dlouhodobě velmi stálá. Jste připraveni na techniku, kterou stihnete vytvořit jeden tisk za den a který možná nakonec ještě budete muset jemně ručně doretušovat štětcem a barvami? :) Pokud ano, můžete si od Calvina pořídit kompletní návody skýtající 291 stran rad a postupů.

Krátce

Pěkný pohled do historie na fotoaparát vyrobený pro focení wildlife před zhruba 100 lety – pro představu, jeho ohnisko po přepočtu odpovídá asi 135 mm na dnešním fullframe. Ale formát filmu 9×12 cm nepochybně poskytoval prostor pro nějaký ten ořez :) ・ Několik kompozičních tipů pro focení města coby hlavního motivu ・ Vypadá to jako vtip, ale prý není – nástroj pro chytré zvětšování fotografií pomocí strojového učení Gigiapixel AI omylem do zvětšené fotografie přidal obličej Ryana Goslinga. Inu, z nějakých dat se algoritmy musely učit. ・ V rámci seriálu Laws of Light vyšlo video ukazující, jak jednoduše sladit blesk s přirozeným světlem ・ Zajímavý pohled na různé drobnosti, které sebou nosí wildlife fotograf Tom Mason (video) ・ Delší dobu jsem tu, myslím, neměl nic pro příznivce makrofotografie, tak alespoň inspirativní výsledky soutěže Close-up Photographer of the Year ・ A ještě jedna soutěž: výsledky letošního ročníku Drone Photo Awards jste mohli potkat i v řadě mainstreamových médií, které se jinak fotografii nevěnují. Důvodem byla fotografie žraloka plujícího hejnem lososů formujícího tvar srdce.