147. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme tipy pro fotografování opuštěných budov, netradiční motiv v podobě bublin zamrzlých v ledu, finalisty astrofotografické soutěže, rady pro produktovou fotografii v malých prostorech a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Tipy pro fotografování opuštěných budov (video)

Po čase to máme zase jednou téma urbexu, tentokrát v podobě 11 rad pro fotografování opuštěných a zanedbaných budov. Britský fotograf James Kerwin spojil síly s COOPH a vytvořil video, v němž srozumitelně radí, jak pořídit lepší snímky. Jeho tipy se týkají přípravy, techniky (např. použití tilt/shift objektivů), svícení (přirozené světlo a využití blesku) a samozřejmě i kompozice a výběru motivů. V šesti minutách se určitě nedá tato problematika probrat do hloubky, ale pro základní nasměrování či inspiraci je ideální. Všechna témata doplňují povedené fotografie a další si můžete prohlédnout v autorově portfoliu. Pokud vás focení urbexu zaujalo a rozhodnete si jej zkusit, určitě nezapomeňte na bezpečnost a také legální aspekty.


Ledové formace aneb bublinky zamrzlé v ledu

Mám slabost pro netradiční fotografické náměty a troufám si mezi ně řadit i projekt Ice Formations japonského fotografa Ryoty Kajity. Ten se zaměřuje na bublinky zamrzlé v ledu jezer na Aljašce, což možná zní poměrně bláznivě, ale když se na Ryotovy snímky podíváte, nejspíš pochopíte, že to stojí za to. Abstraktní monochromatické motivy často ani nepřipomínají vodu ve svém pevném skupenství, ale spíše pohledy do hlubin vesmíru, na cizí vzdálené planety nebo do nitra našich buněk. Zajímavý nápad a výborné provedení.


Finalisté soutěže Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2018

Fotosoutěž Insight Investment Astronomy Photographer of the Year, která se zaměřuje na astrofotografii, slaví desáté výročí a k této příležitosti pořadatel zveřejnil v předstihu galerii s nejlepšími snímky letošního ročníku. Vítěze sice poznáme až na konci října, ale finalisty stojí za to vidět už nyní. Jejich fotografie nás zavedou nejen do hlubin vesmíru, kam dohlédnou jen teleskopy, ale ukáží i krásu hvězdné oblohy v kontextu matičky Země.


Produktová fotografie v malých prostorech

Netajím se tím, že mám rád přístup, kdy za málo peněz vznikne hodně muziky – neboli když někdo dokáže s málem tvořit úžasné fotografie. Z této kategorie je i obsáhlý článek, který se věnuje produktové fotografii v domácích podmínkách. Ani takovéto focení se samozřejmě neobejde bez nějakých těch doplňků, budete potřebovat systémové blesky s odpalovačem, nějaké modifikátory (částečně vyrobené z pauzáku) a odrazné desky, ale pořád jde o výbavu, která nezabere mnoho místa a dá se pořídit za přijatelných nákladů (malá „komerční“ vsuvka: kdybyste někdo chtěl s podobným focením experimentovat, zrovna prodávám své blesky Yongnuo s odpalovačem). Všechny fotografie z článku, které jsou mimochodem výborné, autor v textu podrobně rozebral a ukazuje i snímky rozmístění světel a doplňků.

Krátce

Při focení akce (např. ve sportu) může být lepší fotit jeden snímek místo sekvence, pokud jde o přesný moment a dokážete jej předvídat (video) ・ Profesionální retuš pleti od surové fotky k finálnímu výsledku předvádí Unmesh Dinda (PiXimperfect) a jako vždy v jeho případě je to velmi povedený videotutoriál. ・ U nás není tak běžné realizovat aranžované portréty nevěsty ještě před samotným svatebním dnem, ale třeba se bude někomu hodit zajímavý článek s radami právě pro tento druh focení ・ Napodobovat úspěchy jiných je v lidské přirozenosti, ale čeho je moc, toho je příliš. Vtipně až absurdní důsledky tohoto trendu (a také zaručených rad pro úspěch na sociálních sítích) v podobě takřka doslovného opakování stejných motivů ukazuje instagramový účet @insta_repeat ・ Eric Paré je specialista na malování světlem (dříve na Lepších fotkách) a tentokrát předvádí, že s výkonným zdrojem světla a ND filtrem nemusí být tato technika omezena na soumrak či noc (video) ・ Druhá nejprodávanější kniha o digitální fotografii na Amazonu, How to Create Stunning Digital Photography Tonyho Northrupa, je nyní v elektronické podobě zdarma, respektive v režimu „zaplať, kolik chceš“. Nabídka je časově omezena. ・ Fotograf Bryan Hall ukazuje, jak používá při focení portrétů různé světelné konfigurace – od přirozeného světla po blesky. Povedené video s povedenou hláškou nedávejte kečup na všechno, nebo jinými slovy: nepodléhejte rutině, foťte a sviťte pokaždé jinak.