Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme focení zajímavých portrétů na obyčejných místech, trik pro „přední bokeh“, rady pro fotografování neznámých lidí, výsledky soutěže SIPAContest a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Focení zajímavých portrétů v běžném prostředí (portrét)
Nick Fancher se objevuje v Lepších fotkách už poněkolikáté a opět nás nechává prostřednictvím článku nahlédnout do toho, co najdete v jeho knize Studio Anywhere 2. Cílem tentokrát bylo ukázat, jak se dají tvořit zajímavé portréty na zcela běžných místech na ulici, ve veřejných garážích či na chodbě domu. Částečně pracuje s přirozeným světlem, které využívá hlavně na pomezí slunce a stínu pro low key nebo high key fotografie, částečně pak s blesky, které dovolují dosahovat obdobných výsledků a máte je plně pod kontrolou. Díky ukázkám jde opět o užitečný článek, byť pro zkušenější fotografy asi nic vyloženě nového nepřináší.
Jak na „přední bokeh“ s pomocí kapek (svícení, ateliér)
Termín „front bokeh“ použitý v článku je možná trochu divný, ale jelikož jsem lepší nenašel, zůstávám u něj, a pokusím se raději popsat, co je cílem tohoto tipu. Asi víte, že světelné body mimo zaostřenou oblast se ve fotografii projeví v podobě rozostřených kroužků či jiných tvarů daných tvarem clony objektivu. Obvykle v tomto smyslu uvažujeme o pozadí fotografie, ale naprosto stejně by se chovaly i drobné zdroje světla před zaostřenou rovinou – jak je tam ovšem dostat? Fotograf Jake Hicks představuje svou metodu, kdy využívá kapky na skle před fotografovaným námětem – jednoduchý trik, ale aby fungoval, musíte se poprat nejen s nasvícením, ale také třeba i s tím, jak kapky udržet na svisle umístěném skle, a to vše v článku najdete. Jen doplním, že podobně můžete v exteriéru využít sněžení či déšť – samozřejmě s poněkud omezenější kontrolou nad výsledkem.
Jak fotografovat neznámé lidi (portrét, cestovatelská fotografie)
Paul Choy je další z fotografů, který se rozhodl naučit nás nesmělé fotografovat cizí lidi. Jeho postup se mi líbí respektem, který fotografovaným vyjadřuje, a je i poměrně jednoduchý. Na druhou stranu, pořád je tu ten háček s nesmělostí – je sice pěkné, že víte, co máte lidem říct, jak se máte na focení připravit, případně jaké situace jsou z tohoto pohledu komplikovanější, ale žádným sebelepším trikem nezlomíte stud v sobě. Jediná šance je to prostě překonat a troufnout si. Druhým zádrhelem může být „boj“ o přirozenost – Paul Choy radí se lidem napřed představit a požádat je o možnost vyfocení, což samozřejmě narušuje dění a může vést k nechtěnému pózování. Inu, není to jednoduchý žánr – ostatně asi jako každý.
Výsledky Siena International Photography Awards 2016 (soutěž)
Nemine snad nyní týden, aby nebyly vyhlášeny výsledky další fotografické soutěže. Myslím, že SIPAContest patří k těm v tuzemsku spíše méně známým, ale rozhodně se nejedná o soutěž malou – letos bylo přihlášeno 50 000 fotografií od fotografů ze 130 zemí, kteří se utkali o vítězství v devíti kategoriích. Celkovým vítězem se stala wildlife fotografie terejů lovících sardinky (což je poutavé, leč poněkud opakující se téma), ale na své si rozhodně přijdou i příznivci jiných žánrů. V každé kategorii je navíc oceněno okolo 20 fotografií, takže zábavy a inspirace je zde hromada – jen počítejte s tím, že některé snímky jste už možná potkali v jiných souvislostech.
Krátce
Tři nefotografické věci, které se hodí mít v brašně – je to spíš rada zaměřená na focení lidí (já osobně při focení zvířat třeba lak na vlasy moc nevyužiji), ale proč ne ・ Time připravil knihu o 100 nevlivnějších fotografií všech dob (samozřejmě dle jejich názoru) ・ Pokud patříte k lidem, kterým pomáhá ve zlepšování dávat si konkrétní úkoly, můžete se podívat na seznam 40 cvičení – některá z nich jsou poměrně atypická (a někdy trochu šílená) ・ Zajímavá úprava objektivu Helios obsahující mimo jiné poškrábání některých jeho čoček a vložení oválné fialové clony ・ Asi nepřekvapí, že Photoshop a podobné nástroje mohou zásadně transformovat realitu – ukázky několika fotografií před a po beru jako inspiraci, čeho se dá dosáhnout, pokud se touto cestou tvůrčího sebevyjádření vydáte ・ 5 tipů, jak fotografové mohou využít igelitové sáčky ・ Server 500px nově umožňuje procházet fotografie podle lokality ・ Jak získat zakázku bez zkušeností ・ Tři tipy pro úpravu dětských portrétů ・ Vynikající alternativa k Photoshopu, aplikace Affinity Photo přichází na Windows – zatím v betaverzi (a tudíž dočasně zdarma) ・ Krátký film The Camera Collector o sběrateli fotoaparátů je ke shlédnutí zdarma ・ Fotografování wildlife ve městě