98. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme výborný návod, jak správně spojit tři expozice do jedné, návštěvu Maroka s panoramatickým fotoaparátem (včetně pano–portrétů!), výsledky soutěže podvodní fotografie, temný snový svět, tajný život akčních figurek a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Jak snadno a správně spojit tři expozice pro zachycení dynamického rozsahu scény (postprodukce)

Spojování expozičních variant s cílem zachytit scény, jejichž kontrast přesahuje možnosti dnešních digitálních fotoaparátů, je technika, jejíž pověst díky divokým rokům nerealistických HDR poněkud utrpěla, ale pokud jí správně zvládnete, může vaše fotografie posunout dál. Při citlivém provedení ji lze považovat za přiblížení se tomu, jak scénu díky dynamickému přizpůsobování vnímá lidské oko a mozek. Jimmy McIntyre je člověk, od kterého má smysl jednu z možných technik pro spojování expozic odkoukat. Jeho video není tentokrát jen ukázkou postupu samotného smíchání variant, ale věnuje se víceméně celému zpracování krajinářské fotografie i s dodatečnými úpravami kontrastu, a rozhodně stojí za shlédnutí.


Panoramatické Maroko aneb na cestách s fotoaparátem Hasselblad X-Pan (panorama)

Fotograf Tom Kluyver se vydal do Maroka s panoramatickým fotoaparátem Hasselblad X-Pan. Na tom by nejspíš nebylo zase tak nic moc převratného (snad kromě fotoaparátu, protože podobných se zase tak moc nevyrábělo), protože panorama se využívají zvláště na cestách poměrně často, ale mě osobně zaujalo to, jaké motivy si Tom pro tento formát fotografií vybral a jaké neotřelé kompozice to přineslo. Velbloudi v poušti a další krajinářské pohledy samozřejmě nemohou chybět, ale za mě vedou určitě portréty. Cože? Panoramatické portréty? Inu, proč ne, můžeme si po shlédnutí říct.


Výsledky soutěže Underwater Photographer of the Year 2017 (podvodní fotografie)

Podvodní království zůstává pro většinu z nás zapovězenou zónou, takže je vždy příjemné se podívat na fotografie těch, kteří to pod vodou s fotografickou technikou opravdu umí. Jednou z příležitostí jsou výsledky soutěže Underwater Photographer of the Year 2017, jejíž porota hodnotila práce zaslané do 10 kategorií. Prostřednictvím oceněných fotografií se můžete podívat pod hladinu moří i sladkých vod, na přírodu i vraky, na celky i detaily. Jako reprezentativní jsem s dovolením nevybral vítězný snímek, ale čestné uznání z kategorie Wide Angle, neboť jde o fotografii, která podle mě skýtá inspiraci i pro ty z nás, kdo se nejspíš nebudou potápět s plnou výbavou.


Temný snový svět Nicolase Bruna (aranžovaná fotografie)

Fotograf Nicolas Bruno trpí takzvanou spánkovou paralýzou, stavem mezi spánkem a bděním, kdy si mozek částečně uvědomuje realitu, ale nedokáže jí ještě oddělit od snu (Wikipedie). Svými fotografiemi se snaží zprostředkovat zážitky z tohoto světa mezi realitou a snem. Jelikož spánková paralýza způsobuje halucinace a pocity intenzivního strachu, nepřekvapí, že se jedná o fotografie znepokojivé, tak trochu depresivní a plné temných motivů. Bezpochyby jde ale také o dílo vynikající úrovně, které stojí rozhodně za projití – ať už z fotografického hlediska, nebo jako sondu do nitra a pocitů člověka, který se potýká s nelehkou diagnózou.


Hot.kenobi: tajný život akčních figurek (aranžovaná fotografie)

Mám slabost pro hračičky s hračkami – naprosto obdivuji chuť vytvářet fotografie kousek po kousku pomocí modelů, figurek, autíček a dalších více či méně překvapivých rekvizit. A pokud je navíc přítomen humor, jsem lapen. Fotograf vystupující na Instagramu pod přezdívkou Hot.kenobi tvoří fotografie akčních figurek, které jsou nejen propracované a leckdy překvapivě realistické, ale také nezřídka velmi zábavné. Nejvtipnější jsou často překvapivé interakce mezi hrdiny – Iron Man s Kapitánem Amerikou na motorce, Spider–Man strkající Kapitánův štít do CD přehrávače nebo Superman porážející Batmana v drcení plechovek od piva. Je to trochu jiný druh práce, než jakou tvoří třeba Felix Hernandez, ale přesto pobavilo.

Krátce

Jak postavit otočný stolek pro 360° produktovou fotografii plus praktické tipy, jak jej správně využít ・ Jak elegantně složit odraznou desku jedním pohybem ・ Fotografie z nadhledu s pomocí monopodu ・ Na Kickstarteru běží úspěšná kampaň na procesor umožňující vyvolání filmů bez temné komory ・ Praktický pohled na nákupy nové techniky s radami, jak se vyhnout zbytečným investicím. Tipy jsou to užitečné, leč ten boj s touhou po nové hračce si budete muset vybojovat sami :) ・ Fotograf, který si scény pro své fotografie staví vlastníma rukama ・ Zajímavý tip: využití dichroických materiálů v kreativním svícení ・ Při psaní Lepších fotek se sám neustále vzdělávám – tentokrát jsem se třeba dozvěděl o RAM držácích, které mohou pomoci s nastavitelným uchycením techniky (a vlastně čehokoliv jiného) ・ Opět jeden filmařský příspěvek – Peter McKinnon vyvětluje, čím lze ovlivnit náladu vašeho klipu ・ Zdarma dostupný kurz vyprávění příběhů od Pixaru na Khan Academy ・ Kruhové světlo pro chytré telefony vytvořené pomocí 3D tisku ・ Malé zamyšlení nad tím, co je vlastně dobré světlo – a rada, ať se zase tak moc neupínáme k zažitým pravidlům, jako je zlatá hodina, protože pro různé účely může být dobré úplně jiné světlo ・ Portréty v malém prostoru ・ Dron + Timelapse = DroneLapse. Tak to alespoň vidí Artem Pryadko, který vytvořil výborné video představující běloruský Minsk v různých ročních obdobích.